Followers

Monday, 10 March 2014

Modelina dla początkujących: porady i wskazówki, cz. 1

MODELINA DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Porady i wskazówki, cz. 1
Każdy z nas kiedyś zaczynał z modeliną. Wszyscy wiemy, że na rynku jest ogromny wybór marek modeliny, narzędzi, półfabrykatów, itp. Ceny profesjonalnych lub też półfrofesjonalnych narzędzi potrafią przyprawić o zawrót głowy. Potrafią również zniechęcić początkujące osoby. Należy jednak pamiętać, że do pracy z modeliną nie zawsze są potrzebne profesjonalne narzędzia. Szczególnie, gdy dopiero zaczynamy naszą przygodę z modeliną i nie wiemy, czy w ogóle nam się spodoba. Właśnie dlatego, postanowiłam stworzyć post, w którym postaram się umieścić wszystkie podstawowe informacje na temat rozpoczynania przygody z modeliną, a także wskazówki, które samej udało mi się wyszukać, gdy sama zaczynałam.
Nie przedłużając, zapraszam do czytania.

 1. MODELINA
Na rynku możemy znaleźć wiele marek modeliny. Począwszy od modelin szkolnych (Jedność, Astra, Bimbay), które swoją jakością nie powalają, do mas profesjonalnych.
Najpopularniejsze marki w Polsce, to na chwilę obecną:


*Bimbay – Moja pierwsza modelina. Miękka i w szerokiej gamie kolorów. Jako początkującej przyjemnie mi się z nią pracowało. Po 5 latach, modelina straciła lekko kolor. Masa nie zmienia koloru po gotowaniu, niestety po pieczeniu, jasne kolory wydają się lekko przypalone.
Podsumowując, jeśli nie wiesz, czy praca z modeliną ci się spodoba, a nie chcesz wydawać pieniędzy na droższe marki, możesz spróbować swoich sił z modeliną Bimbay, niemniej bez porównania z droższymi masami. Na szczęście modelina jest na tyle miękka, że nie zniechęcia do dalszego użycia. Niektóre kolory (czerwony, niebieski, okropnie barwią).
Cena: ok. 22 zł/24 szt.= 0.91 zł/1 szt.

Elementy wykonane z tej modeliny ok. 5 lat temu.


Jak widać, po 5 latach modelina wciąż ma dość wyraźne kolory mimo lekkich przebarwień.*Astra – Jedna z najpopularniejszych modelin w Polsce. 6 podstawowych kolorów + 6 kolorów w większych opakowaniach. Podstawowe kolory są okropne (przynajmniej, w mojej opinii), za to dodatkowe są całkiem ładne. Modelina dosyć miękka, choć potrafi się kruszyć. Ma dziwną konsystencję, jest lekko gumiasta. Sytuacja podobna, jak z modeliną Bimbay, jeśli chcesz zacząć bez wydawania fortuny na droższe masy, możesz spróbować, jednak jest bez porównania z Fimo, Sculpey czy Premo.
Cena: 7.80 zł./6 szt. = 1,30 zł/1 szt.*Jedność – modelina, która zachwyciła mnie neonowymi kolorami. Niestety, w momencie próby lepienia, okazała się twarda jak skała. Mogła to być wina przechowywania, aczkolwiek, z dzieciństwa pamiętam, że modeliny szkolne z reguły były twarde i wtedy wolałam plastelinę.
Nie polecam. Początkujących jedynie zniechęci. Poniżej zdjęcie tego, co udało mi się stworzyć. Kolory nie wyblakły, właściwie to wyblakły już przy utwardzaniu, od tego czasu nie zmieniły koloru. 
Cena: 4,80 zł./6 sztuk = 0,80 zł za kostkę.

*FIMO – Modelina, którą z całego serca polecam na początek. Jest to moja pierwsza modelina z tych „lepszych” marek. Fimo jest dostępne w trzech rodzajach FIMO CLASSIC, FIMO SOFT oraz FIMO EFFECT.
Fimo Classic jest najtwardsze ze wszystkich trzech rodzai, aczkolwiek nie jest nawet w połowie tak twarde jak modelina firmy Jedność. Po chwili, modelina staje się wystarczająco miękka, aby z nią pracować. Świetna do drobnych elementów. Do wyboru 24 kolory.
Fimo Soft jest najmiększym typem modeliny Fimo. Fimo Soft jest jednak twardsze od Premo lub SculpeyIII. Gotowe do pracy praktcznie od otwarcia opakowania. 24 kolory.
Fimo Effect to modelina z różnymi efektami. Możemy znaleźć kolory pastelowe, transparentne, imitujące kamienie szlachetne, z brokatem, świecące w ciemności, metaliczne, itp.. Niektóre z kolorów mogą być twardzsze, jak Fimo Classic (kolory transparentne), a niektóre są miękkie, jak Fimo Soft (pastelowe kolory). 36 kolorów.
Fimo nie zmienia koloru po pieczeniu, nie kruszy się, niektóre kolory (czerwony) mogą barwić, ale jest to nic w porównaniu z Astrą.
Modelina idealna na początek, na pewno nie zniechęci do pracy z modeliną. Nadaje się do tworzenia profesjonalnych elementów o dobrej jakości.
Cena: 7,30 zł./1 szt.*Premo! – Miękka masa, bywa, że odrobinę miękksza od Fimo. Dwa typy: Premo!Sculpey i Premo!Sculpey Accents.
Premo!Sculpey to podstawowe 24 podstawowe kolory.
Premo!Sculpey Accents to coś a'la Fimo Effects, czyli modelina z różnymi efektami.Również 24 kolory. (56 g)
W przypadku Premo! Mogę powiedzieć dokładnie to samo, co w przypadku Fimo. Bardzo dobra modelina, która nadaje się dla początkujących.
Cena 7,30/ 1 szt. (57 g)

*ScupleyIII – Modelina, w której występują kolory miękkie, jak i twarde. Dostępne w 44 kolorach. I dokładnie ta sama sytuacja, jak powyżej, te same cechy, które wymieniłam przy Fimo i Premo!, mogę wymienić przy Sculpey. Dobra modelina na start.
Cena: 7,50/ 1 szt. (57 g)


Wszystkie powyższe masy, są masami termoutwardzalnymi. Oznacza to, że utwardzanie odbywa się w wysokiej temperaturze poprzez gotowanie (masy typu Astra, Jedność) lub poprzez pieczenie, Fimo, Premo!, Sculpey!!!.


Należy pamiętać, aby modelinę utwardzać zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu.
Modelina jest produktem nietoksycznym, aczkolwiek wystawiona na działanie zbt wysokiej temperatury może wydzielać toksyczne opary. Proszę jednak nie panikować. Zachowanie wskazówek z opakowania sprawia, że pieczenie modeliny jest nieszkodliwe.
Należy również pamiętać, że modeliny nie należy utwardzać w kuchence mikrofalowej!
Na rynku dostępne są inne masy, które są przeznaczone do utwardzania w mikrofalowce lub na powietrzu.

*FimoAir lub FimoAir Microwave – masa plastyczna utwardzana poprzez pozostawienie na 24 godziny do wyschnięcia lub przez podgrzanie w kuchence mikrofalowej. Nie nadaje się do pieczenia.
Masa bardzo, ale to bardzo miękka. Znacznie miększa niż Fimo Soft. Nie nadaje się do tworzenia małych lub detalicznych elementów. Nie polecam początkującym, z powodu trudności w modelowaniu. Bywa bardzo kapryśna.
Cena: 14 zł./500 g = 2.8 zł/50 gCeny zostały wzięte z allegro, Mogą się one różnić w zależności od sklepu.

Oczywiście, marek modeliny jest znacznie więcej, wymieniłam jedynie te, które są najłatwiej dostepne w Polsce.

Jeśli decydujemy się na zakup droższych mas, na początek proponuję zakupić 5 podstawowych kolorów. Biały, czarny, czerwony, żółty oraz niebieski. Kolory te możemy dowolnie mieszać i uzyskać całą gamę barw. Jeśli zamierzacie tworzyć słodkości z modeliny, wybór brązowej lub écru może być przydatny, ponieważ brązowy jest kolorem „upierliwym” w uzyskiwaniu.

Wiem, że wybór kolorów jest ogromny, jednak na początek warto zapoznać się z modeliną. Zobaczyć jakie możliwości oferuje nam mieszanie kolorów.
Mieszanie kolorów jest przydatne nawet, gdy używamy szerokiej gamy kolorów. Warto mieszać kolory i nie używać tych prosto z opakowania. Wyglądają one ciekawiej i pozwalają na jeszcze szerszą gamę kolorów, niż ta, którą oferują producenci masy.


 1. POWIERZCHNIA DO PRACY
Zaczynając lepić zastanawiamy się, co będzie najlepszą powierzchnią. Nikt nie chce zniszczyć biurka/stołu, a pracując z modeliną o uszkodzenia nie łatwo, ponieważ masa przykleja się do podłoża, podczas cięcia możemy uszkodzić drewno, itp.
Dobrą opcją jest mata samoregenerująca. Aczkolwiek, jeśli dopiero zaczynamy, mata może być dużym wydatkiem, zwłaszcza jeśli zdecydowaliście się na zakup jednej z lepszych modelin.
Na początek wystarczy kartka białego papieru. Co prawda, modelina może się przyklejać i barwić kartkę. Nie jest to jednak problemem, gdyż kartkę możemy wyrzucić i zastąpić nową.
Dobrą opcją jest także szklana podstawka lub nawet deska do krojenia (ważne, aby była gładka). Pamiętajcie, jednak, aby to, czego raz użyjecie z modeliną, nie używać ponownie do przygotowywania jedzenia. Modelina nie jest toksyczna, ale nie jest przeznaczona do spożycia i można się pochorować.


 1. BLASZKA DO PIECZENIA I PIEKARNIK
Po ulepieniu porządanych elementów, modelina wymaga utwarzenia. Do tego celu posłuży nam piekarnik oraz blaszka do pieczenia.
Przy sporadycznym wypiekaniu modeliny, zwykły piekarnik nada się idealnie. Co prawda, modelina może pozostawić zapach, nie jest on jednak szkodliwy. Należy jednak pamiętać, aby nie wypiekać modeliny i jedzenia jednocześnie.
Do wypieczenia potrzebujemy także blaszki. Właściwie każda blaszka się nadaje. Możecie użyć blaszki, którą macie w domu. Można ją wyłożyć papierem do pieczenia, nie jest to jednak obowiązkowe.
I kolejny raz powtórzę, gdyż nie da się tego powtórzyć wystarczającą ilość razy. Blaszka raz użyta do wypieczenia modeliny, nie nadaje się do pieczenia jedzenia.


 1. CHUSTECZKI NAWILŻAJĄCE ORAZ RĘKAWICZKI LATEKSOWE
Chusteczki nawilżające (chusteczki dla niemowląt) nie są obowiązkowe, jednak idealnie nadają się do oczyszczania dłoni podczas pracy z modeliną. Zwłaszcza, gdy używamy barwiących kolorów. Można nimi również czyścić powierzchnię, na której pracujemy (o ile nie jest to kartka papieru).
Z kolei rękawiczki mogą być przydatne, w celu uniknięcia pyłków na białej modelinie. Nie są one obowiązkowe i nie każdy lubi w nich pracować.
Osobiście nie znoszę lepić w rękawiczkach, ponieważ ne czuję dobrze modeliny. Aczkolwiek, rękawiczki mają swoich zwolenników. Osobiście mam inne metody na usuwanie pyłków z białej modeliny, ale podzielę się nimi następnym razem.


 1. NARZĘDZIA DO RZEŹBIENIA ORAZ OSTRZE
Na rynku możemy znalećź wiele profesjnalnych narzędzi do pracy z modeliną. Są one jednak dość drogie i na początek, zupełnie zbędne.Wiele z nich można w prosty sposób zastąpić przedmiotami, które znajdziemy w domu.
Co możemy wykorzystać?
 • wykałaczki
 • igły
 • szpilki
 • szczoteczki do zębów/butów
 • słomki
 • pędzelek do malowania
 • i wszystko, co tylko wpadnie wam do głowy
Dodatkowo do wykonania tekstury możemy użyć folii aluminiowej, papieru ściernego lub szczoteczki do zębów, a nawet plastikowego noża. Nie znajdziecie nic lepszego :)Sklepy oferują nam możliwość profesjonalnych ostrzy do modeliny. Na początek jest to jednak rzecz zupełnie zbędna.
Żyletka złamana w pół (na długości) idealnie nadaje się jako ostrze do cięcia modeliny i kosztuje ok. 2 zł.


 1. WAŁKOWANIE MODELINY
Fimo oferuje nam maszynkę do modeliny. Rzecz przydatna, gdy pracujemy z modeliną codziennie. Maszynka do modeliny jest niczym innym, jak maszynką do makaronu, która wałkuje nam modelinę. Firmy sprzedają również akrylowe wałki do modeliny, itp.
Wszystko pięknie, jednak ceny dość wysokie i, gdy dopiero zaczynamy, na pewno nie chcemy, aż tyle wydawać, zwłaszcza, gdy nie wiemy, czy nam się spodoba.
Wałkowanie modeliny nie wymaga jednak specjalnego wałka. Wystarczy pojemnik po dezodorancie, lakierze do włosów, cokolwiek w kształcie walca nada się idealnie. Zdarza się, że modelina może się przykleić, ale na to jest prosty sposób, który pokażę następnym razem.


 1. WYKRAWACZKI, FOREMKI, ETC.
Wykrawaczki i foremki to kwestia sporna. Z całą pewnością ułatwiają pracę, ale na początku najlepiej spróbować samemu popracować nad wzorami. Nauczyć się podstawowych technik, spróbować swoich sił. Dlatego też nie polecam zakupu foremek lub wykrawaczek na początek. Wierzcie mi, satysfakcja z ręcznie wykonanego elementu jest ogromna.
Jeśli jednak upieracie się, aby wykorzystać foremki lub wykrawaczki możecie je zakupić.

Foremki są dostępne w sklepach internetowych lub portalach typu allegro lub etsy.
Cena jednej to koszt około 15 zł.Wykrawaczki, prawdopodobnie każdy może znaleźć w domu (pamiętajcie, aby nie używać ich ponownie do ciastek). Można je również zakupić w sklepach, w działach kulinarnych lub online.
Cena od 1 zł./szt. 9 zł./za 5 lub 6 sztuk w różnych rozmiarach.


 1. LAKIER/WERNIKS
Aby zabezpieczyć modelinę możemy nasze wyroby polakierować. Nie jest to jednak obowiązkowe, jeśli produkujemy wyroby tylko dla siebie.
Na rynku dostępne są lakiery od Fimo lub Sculpey!. Możemy również użyć dostępnych werniksów z innych firm.
Do wyboru mamy lakiery, które nadadzą połysk lub tez matowe.
Pamiętajcie, na początek, lakier nie jest niezbędny!
Cena: ok. 20-30 zł./35 ml
WAŻNE! Na wielu stronach możecie znaleźć porady na temat użycia lakieru do paznkoci zamiast profesjonalnego lakieru/werniksu. Lakier do paznokci reaguje z modeliną, a z czasem łapie pyłki z powietrza i staje się lepki. Nigdyn ie należy lakierować nim wyrobów z modeliny, ponieważ z czasem będą nadawały się jedynie do śmieci. Sama, 5 lat temu, przeczytałam, jaki to, lakier do paznokci nie jest świetny do modeliny. Rzeczywistość szybko zweryfikowała prawdziwość tego twierdzenia. Poniżej możecie zobaczyć efekty.
JESLI CHCECIE TWORZYĆ BIŻUTERIĘ

Niektórzy z modeliny będą tworzyć figurki, inni biżuterię lub akcesoria. Poniżej przedstawiam wam listę niezbędnych rzeczy, który mogą wam się przydać, gdy zdecydujecie się na to pierwsze.

 1. OBCĘGI I KOMBINERKI
Obcęgi i kombinerki przydadzą się do cięcia szpilek lub ich zaginania, aby stworzyć loopy (loop możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu). Na początek każde obcęgi będą dobre. Kombinerki okrągłe również. Im mniejsze tym lepsze, ale na początek te, które znajdziecie
w szkrzynce z narzędziami jak najbardziej wystarczą.


Obcęgi służą do cięcia. Przydają się, gdy szpilka jest za długa.


Kombinerkami robimy loopy. Pamiętajcie, aby kombinerki były zaokrąglone, inaczej loopy wyjdą zakrzywione.

Co to loop?10. PÓŁFABRYKATY, ŁAŃCUSZKI, BAZY

Półfabrykaty do tworzenia biżuterii to temat rzeka. Zakupić możemy je we wszystkich rozmiarach oraz kolorach. Podstawowymi i najpopularniejszymi są jednak: posrebrzane, pozłacane lub w kolorze starego złota.
 • Bigle

 • Sztyfty i baranki

 • Szpilki (lepiej kupić dłuższe, w razie czego można przyciąć. W przypadku krótszych jest problem)

 • Gwoździe (lepiej kupić dłuższe, w razie czego można przyciąć. W przypadku krótszych jest problem)

 • Bazy do pierścionków (najlepiej w uniwersalnym rozmiarze)

 • Łańcuszki

 • Końcówki (karabińczyki) do bransoletek/naszyjników i bazy do bransoletek, gumka do bransoletek
 • Ogniwa (dostępne w różnych rozmiarach)

 • Bazy zawieszek do kluczy

11. KLEJ
Aby umocować elementy do bazy lub też przykleić szpliki potrzebujemy kleju.
W tym przypadku, popularny SuperGlue się nie sprawdza. Po jakimś czasie reaguje z modeliną i elementy odpadają. Osobiście polecam klej E6000. Wiele osób używa również klei dwuskładnikowych. Gorący klej również się sprawdza, a także Sculpey Bake and Bond (którym sklejamy elementy przed wypieczeniem). Normalniel, wykonane elementy kleimy po wypieczeniu. Kleje nie są odporne na temperature i mogą wydzielać niebezpieczne opary. W przypadku używania klei, które wydzielają zapachy (jak E6000), pamiętajmy o pracy w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, np. przy otwartym oknie.MATERIAŁY DODATKOWE/NIEOBOWIĄZKOWE

12. Fimo liquid lub TLS
Fimo liquid lub TLS są modelinami w płynie. Pozwalają nam na stworzenie polew do ciast lub innych elementów, które mają imitować płyn. Nie są niezbędne na początek, jednak przydatne później (w zależności od tego, co lepimy).
Fimo liquid jest bardziej przezroczyste niż TLS i jest świetne do tworzenia przezroczystych polew, podczas gdy TLS świetnie nadaje się do mlecznych elementów.
Cena: Fimo liquid ok. 38 zł/50 ml
TLS ok. 45 zł/236 ml


12. (a) Fimo liquid lub TLS można zastąpić farbami 3D lub farbkami do szkła (pamiętajmym, aby ich nie piec).

13. FARBY AKRYLOWE
Farbami akrylowymi możemy malować po modelinie po wyschnięciu. Nie należy mieszać z modeliną lub z Fimo liquid przed wypieczeniem. Pod wpływem temperatury farba akrylowa może sprawić, że nasze elementy popękają.
Farba akrylowa nadaje się również do barwienia modeliny, która wysycha na powietrzu.14. FARBY OLEJNE

Farba olejna jest przydatna w przypadku pracy z Fimo Liquid lub z TLS. Możemy jej użyć do zabarwienia naszej modeliny w płynie do uzyskania koloru. Możemy nią również barwić modelinę. 

15. SUCHE PASTELE/CIENIE DO OCZU

Suche pastele lub cienie do oczu nadają się do barwienia TLS lub Fimo Liquid.
Możemy ich również użyć do cieniowania naszej modeliny, tym samym nadawania jej realistycznego wyglądy (w przypadku, gdy lepimy słodycze, jedzenie).16. WHIPPED CREAM/SYLIKON/FimoAir

Gdy chcemy uzyskać efekt bitej śmietany, a posiadamy TLS lub Fimo liquid, możemy ich użyć, aby taki efekt uzyskać. W przypadku, gdy go nie mamy, istnieją zastępstwa.
Whipped Cream – gotowe 'bite śmietany', które możemy zakupić w różnych kolorach i konsystencjach. Nie pieczemy!


Sylikon sanitarny – sylikon, który możemy zakupić w każdym sklepie budowlanym. Również nie należy piec. Używajcie przy otwartym oknie, strasznie śmierdzi.


FimoAir lub jakakolwiek inna modelina wysychająca na powietrzu – po wymieszaniu z wodą daje efekt bitej śmietany. Jak wyżej, nie pieczemy.

Tutorial na Bitą Śmietaną z FimoAir17. WSTĄŻKI/KORALIKI/CHARMSY/MINIATURY/mikrokulki/patyczki fimo


Tutaj możecie dać popis swojej wyobraźni. Do ozdobienia i wykonania swojej biżuterii możecie użyć czego dusza zapragnie. Wstążki, koralki, zawieszki metalowe, guziki, miniatrowe naczynia, mikrokulki, brokat (sami możemy stworzyć brokatową modelinę), patyczki fimo, cokolwiek przyjdzie wam do głowy. Wykorzystajcie swoją pomysłowość i stwórzcie coś niebanalnego i pomysłowego.

Brokat

Miniaturowe buteleczkiMikrokulki, stosowane jako posypka


Patyczki FimoCharmsy/ZawieszkiGuziki/koraliki


  Powodzenia i pochwalcie się swoimi nowo ulepionymi elementami:)
12 comments:

 1. Swietny post! Dziękuje, akurat zaczynam pracę z modeliną ;)

  ReplyDelete
 2. Bardzo ciekawy poradnik :)

  ReplyDelete
 3. Super, chociaż z modeliną już trochę się bawię, uwielbiam czytać takie poradniki!

  ReplyDelete
 4. świetne! mam tylko pytanie. Gdzie można kupić takie małe buteleczki?

  ReplyDelete
 5. świetne! mam pytanie, gdzie moge kupić takie małe buteleczki? jak ktoś wie, to niech mi przyśle na maila (agataiolgap@gmail.com) link.
  z góry dzięki :D

  ReplyDelete
 6. Ok ale wiesz gdzie najtaniej kupić Bimbay myślę że mi wystarczy choć stać mnie na Fimo ale nie wiem czy spodoba mi się to lepienie...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Niektore sklepy papiernicze prowadza sprzedaz modeliny bimbay. Kosztuje tyle co na allegro, ale nie musisz płacić kosztów wysyłki ;)

   Delete
 7. Dzięki za rady. Ja osobiście przeważnie kupuję modeline astra, ale w tym miesiącu mam zamiar kupić Phremo! i Fimo. Ostatnio dostałam zestaw do samodzielnego wyrobu biżuterii i tam było dość sporo modeliny. Modelina z tego zestawu ma rewelacyjne kolory a co dla mnie, początkującej najważniejsze jest dość miękka. Jeszcze raz dziękuję Ci za te wszystkie rady i pozdrawiam Coę serdecznie:-)

  ReplyDelete
 8. Jak utwardzic modeline Bimbay?
  Na opakowaniu brao informacji ;(

  ReplyDelete
  Replies
  1. Gotujesz przez ok. 10-20 minut. Woda ma leciutko bulgotac przy dnie, nie moze wrzec, poniewaz elementy sie porozpadaja ;)

   Delete
 9. Super poradnik! Właśnie tworze swoją miniaturowa zywność z mdeliny którą maluje pastelami, jak po upieczeniu zabezpieczyć kolor? Lakierem matowym?

  ReplyDelete

Google+